آیا عسل مدفوع زنبور است؟

آیا عسل مدفوع زنبور است؟

از زمان های خیلی دور در کوچه و بازار و حتی در دل مهمانی ها این باور سینه به سینه نقل شده که عسل مدفوع زنبور عسل بوده و بعضا هم به عنوان شوخی با زنبورداران و افرادی که در این رشته فعالیت دارند این نکته ذکر میشده.

اما آیا واقعا عسل مدفوع زنبور عسل است؟

نحوه تولید عسل توسط زنبور عسل

زنبور عسل هنگامی که برای جمع آوری شهد به منطقه می رود، روی گل های مختلفی می نشیند و توسط خرطوم خود شهد گل ها را می نوشد و بعد از بازگشت از چرا ، شهد گل را از عسلدان خود به داخل شش ضلعی هایی که زنبورداران آن ها را حجره می نامند تخلیه می کنند اما این پایان کار نیست.

آیا شهد تخلیه شده در حجره ها همان عسل است؟

این سوال در ذهن بسیاری از انسان ها بر روی کره زمین وجود دارد که تفاوت عسل و شهد چیست ، در واقع شهد ماده اولیه برای رسیدن به عسل می باشد با این تفاوت که رطوبت آن بسیار بالا بوده و برای رسیده شدن یا تبدیل شدن به عسل نیاز به فعالیت زنبور عسل می باشد.

زنبور عسل باید در مواقعی که اکثریت جمعیت در داخل کندو به سر می برند مدت زمان طولانی را شروع به بال زدن در کندو کنند و از گرمای تولید شده توسط بال های زنبور ها رطوبت شهد تبخیر می شود و بعد از گذشت چند روز شهد تبدیل به عسل می شود .

چطور تشخیص بدهیم که شهد تبدیل به عسل شده است؟

زنبور ها زمانیکه که پروژه بال زدنشان به اتمام برسد یعنی رطوبت شهد به اندازه کافی گرفته شده است ، و برای نشان دادن این مساله شروع به پلمپ کردن درب های حجره ها(شش ضلعی) می کنند و زنبورداران پس از مشاهده این وضعیت متوجه میشوند که عسل رسیده است و زمان برداشت است .

چرا نباید شهد برداشت شود؟

شهد به دلیل رطوبت بالایی که دارد ماندگاری کوتاه مدتی دارد و بعد از مدتی طعم آن تغییر می کند و ترش می شود به این دلیل است که زنبورداران باید حداقل یک سوم شان برداشتی از کندو های شان باید پلمپ شده باشد

ویدئو توضیحات تفاوت عسل با شهد

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها