اسفند چیست؟

اسفند چیست؟

ماهیت

اسفند تخم گیاهی است که ارتفاع بوته ی آن به پنجاه سانتی متر می رسد.برگ های گیاه اسفند، باریک، کوتاه، پراکنده، بریده بریده، نوک دار و تقریبا شبیه شاخ گوزن است. گل های گیاه اسفند، پنج گلبرگ بیضی شکل، سفید، کشیده، جدا از هم و خوش رایحه دارد.

تخم گیاه اسفند،مثلثی شکل،قهوه ای پر رنگ و تلخ است و رایحه ای تند دارد، اما در اثر تماس با آتش، دودی خوش رایحه ایجاد می کند. تخم گیاه اسفند، در غلافی کوچک به اندازه نخود، با سه قسمت متورم قرار گرفته است که سه شیار فرعی دارد، ولی هنگام خشک شدن غلاف، شیارها از هم باز نمی شوند، بلکه ما بین هر دو شیار فرعی، ترک می خورد و از هم باز می شود. رنگ غلاف گیاه اسفند،ابتدا سبز است، ولی پس از رسیدن کامل، زرد کم رنگ می شود.

اسامی گیاه اسفند در زبان های دیگر

نام فارسی: اسفند، نام عربی: الحرمل، نام اردو: اسپند، نام انگلیسی: Wild Rue، نام علمی: Peganum Harmala از خانواده ی Nitrariaceae

تشابه و تقلب

غلاف میوه ی اسفند به غلاف میوه ی فرفیون و حناء  شباهت دارد

محل رویش

در زمین های بایر و حاشیه ی کویرها به صورت خودرو می روید. هند، پاکستان، و ایران در استان های تهران، مرکزی، قم، اصفهان، بوشهر و استان های خراسان

اجزای مورد استفاده و مشتقات

تخم و روغن تخم

مواد تشکیل دهنده

در ریشه و تخم های گیاه اسفند، ماده ی کینازولین و آلکالوئیدهای هارمین، هارمالین، هارمالول و پگپانین وجود دارد. ساقه ها و شکوفه های گیاه اسفند نیز حاوی ماده ی کینازولین و آلکالوئیدهای هارمین و پگانین است.

طبیعت

درجه ی دوم گرم و خشک

نفخ خاص

ایجاد اسهال اخلاط غلیظ و فاسد، ادرار حیض، تسکین درد و تحلیل

افعال و خواص

اسفند، مسهل بلغم و سودا،مسخن، مبهی، مدر بول، مدر و مولد شیر، منفث بلغم، کاسر ریاح، مفتح سدد مغزی و عصبی، مقوی اعصاب، قاتل دیدان و معرق است. روغن اسفند، مسکن درد و مسخن است. اسفند به درمان بیماری های مغز و اعصاب، صرع، فلج، لقوه،جنون، فراموشی، عرق النساء، استسقاء، ورم پروستات، سردی رحم، احتلام، قولنج، یرقان، تب و لرز، استرخاء، تنگی نفس، سرماخوردگی، بیماری های سینه و سرفه ی بلغمی کمک می کند، همچنین برای افراد سرد مزاج و سوداوی مزاج بسیار مفید است. خوردن تخم اسفند با تخم کتان و عسل، تنگی نفس را بهبود می بخشد. خوردن معجون پودر تخم بو داده شده ی اسفند و عسل، به ترک مواد مخدر کمک می کند. دود اسفند، ضد حساسیت و ضد عفونی کننده است و سینه و ریه را نرم می کند.همچنین، تنگی نفس و سرماخوردگی را بهبود می بخشد. بخور اسفند درد دندان را تسکین می دهد.

روغن اسفند، فلج، استرخاء، رعشه و عرق النساء را بهبود می بخشد. حقنه ی روغن اسفند، برای درمان درد کمر و عرق النساء مفید است.تمریخ روغن اسفند، درد مفاصل را از بین می برد.

مقدار مصرف

دو تا چهار ماشه

مضرات

گرم مزاجان و زنان باردار. خوردن اسفند باعث سردرد می شود.

مصلحات و تدابیر

ترشیجات، سکنجبین و کتیرا. اسفند پیش از مصرف، باید حتما تدبیر شود، به این ترتیب که تخم های آن را شش مرتبه با آب سرد و یک مرتبه با آب گرم بشویید. سپس در سایه کاملا خشک کنید که در این صورت تصفیه می شود.

بدل

تخم سداب، تخم ترب

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها